fbpx

Teachers

biolatto_alejandra_faculty

Alejandra Biolatto

Universal Transitional Kindergarten and Kindergarten

zeena pliska, TK-K teacher

Zeena Pliska

Universal Transitional Kindergarten and Kindergarten

chin_nancy_faculty

Nancy Chin

Kindergarten

Cindy Mazariegos, K-1 Teacher, SDC at Walgrove Elementary

Cindy Mazariegos

Kindergarten and 1st Grade, SDC

stansbury_matt_faculty

Matt Stansbury

Kindergarten through Second Grade, Alternative Curriculum

Danielle Dewig, 1st Grade Teacher at Walgrove Elementary

Danielle DeWig

First Grade

gonzalez_ruben_faculty

Ruben Gonzalez

Second Grade 

lima_ana_faculty

Ana Lima

Second and Third Grade

luis_luz_faculty

Luz Luis

First, Second and Third Grade, SDC

Doug Merrick, 3rd Grade Teacher at Walgrove Elementary School

Doug Merrick

Third Grade

Elvia Perez, 4th and 5th Grade Teacher at Walgrove Elementary School

Elvia Perez

Fourth and Fifth Grade

elkins_kathy_faculty

Katherine Elkins

Fourth and Fifth Grade, SDC

Lynn Webster

Fourth and Fifth Grade

Steve Choe, Upper Grades Alternative Curriculum at Walgrove Elementary School

Steve Choe

Third, Fourth and Fifth Grades, Alternative Curriculum

noid1y01193

Leeza Legg

Resource Specialist Program (RSP)

Administration

mccarthy_tracy_staff

Tracy McCarthy

School Administrative Assistant

Jacqueline Robnett, APEIS

Jacqueline Robnett

APEIS

garcia_nery_staff

Nery Garcia

Office Tech

Specialists

francesca

Francesca Forcucci

STEAM Studio Teacher, Universal Transitional Kinderarten though Third Grade

gela-headshot-ish

Gela Kalaitzidis

STEAM Studio Teacher, Fourth and Fifth Grades

donzell

Donzell Lewis

P.S. Arts Theater Teacher, All Grades

Primary Promise Literacy Specialist

Rachel Grigsby

Physical Education Teacher, All Grades; Instructional Aide, Universal Transitional Kindergarten and Kingergarten

Paloma Baker

Physical Therapist

Anthony Morales

Assistive Technology

Hillary Beard

Adaptive Physical Education Teacher

Richard Medina

STAR Education Director

Jennifer Mayer

Recreational Therapist

Barbara Pace

Library Aide

Brenda McDonald

Occupational Therapist

Carly Olson

School Psychologist

Adam Long

Outdoor Education Teacher

John Burton

STEAM Consultant

Danielle Villalobos

Violin Teacher

Special Education Assistants

Jacqueline Blanchard

Special Education Assistant

Wanda Hunter

Special Education Assistant

Sharon Fox

Special Education Assistant

Maylem Trinidad

Special Education Assistant

Michael Rosales

Special Education Assistant

Genesis Leon

Special Education Assistant

Janet Solomon

Special Education Assistant

Instructional Aides

Nakaya Horton

Primary Promise Literacy Specialist Aide

Kathy Smith

Instructional Aide 

Campus Aides

Liz Howard

Campus Aide

LaToria Broussard

Night Buildings and Grounds Staff

Chondra Epps

Cafeteria Manager

Mabub Khan

Cafeteria Staff